HB 491 (Seq. 343)

Increased occupational licensing fees

HB 491 would have increased the fees imposed by the State Board of Cosmetology. The cost to cosmetologists would have been over $2 million (5 – year total).

AFP POSITION: Oppose

District:

58

REPRESENTATIVE

Ken Brass

District:

93

REPRESENTATIVE

Royce Duplessis

District:

22

REPRESENTATIVE

Terry R. Brown

District:

99

REPRESENTATIVE

Jimmy Harris

District:

25

REPRESENTATIVE

Lance Harris

District:

59

REPRESENTATIVE

Tony Bacala

District:

2

REPRESENTATIVE

Sam Jenkins

District:

53

REPRESENTATIVE

Tanner Magee

District:

102

REPRESENTATIVE

Gary Carter

District:

72

REPRESENTATIVE

Robby Carter

District:

68

REPRESENTATIVE

Stephen F. Carter

District:

40

REPRESENTATIVE

Dustin Miller

District:

61

REPRESENTATIVE

Denise Marcelle

District:

13

REPRESENTATIVE

Jack McFarland

District:

29

REPRESENTATIVE

Edmond Jordan

District:

85

REPRESENTATIVE

Joseph Marino

District:

92

REPRESENTATIVE

Joseph A. Stagni

District:

97

REPRESENTATIVE

Joseph Bouie

District:

26

District:

69

REPRESENTATIVE

Paula Davis

District:

4

REPRESENTATIVE

Cedric Glover

District:

63

REPRESENTATIVE

Barbara Carpenter

District:

94

REPRESENTATIVE

Stephanie Hilferty

District:

52

REPRESENTATIVE

Jerome Zeringue

District:

87

REPRESENTATIVE

Rodney Lyons

District:

60

REPRESENTATIVE

Chad Brown

District:

62

REPRESENTATIVE

Kenneth E. Havard

District:

104

REPRESENTATIVE

Paul Hollis

District:

16

REPRESENTATIVE

Katrina R. Jackson

District:

101

District:

11

REPRESENTATIVE

Patrick O. Jefferson

District:

96

REPRESENTATIVE

Terry Landry

District:

105

District:

44

REPRESENTATIVE

Vincent J. Pierre

District:

10

REPRESENTATIVE

Gene Reynolds

District:

81

REPRESENTATIVE

Clay Schexnayder

District:

79

REPRESENTATIVE

Julie Stokes

District:

28

REPRESENTATIVE

Robert A. Johnson

District:

50

REPRESENTATIVE

Sam Jones

District:

38

REPRESENTATIVE

H. Bernard LeBas

District:

3

REPRESENTATIVE

Barbara M. Norton

District:

76

REPRESENTATIVE

J. Kevin Pearson

District:

67

REPRESENTATIVE

Patricia Haynes Smith

District:

18

REPRESENTATIVE

Major Thibaut

District:

75

REPRESENTATIVE

Malinda White

District:

46

REPRESENTATIVE

Mike Huval

District:

88

REPRESENTATIVE

John A. Berthelot

District:

23

REPRESENTATIVE

Kenny R. Cox

District:

57

REPRESENTATIVE

Randal L. Gaines

District:

91

REPRESENTATIVE

Walt III Leger

District:

21

District:

30

REPRESENTATIVE

James K. Armes

District:

48

REPRESENTATIVE

Taylor F. Barras

District:

83

REPRESENTATIVE

Robert E. Billiot

District:

19

REPRESENTATIVE

Charles R. Chaney

District:

90

REPRESENTATIVE

Gregory Cromer

District:

70

REPRESENTATIVE

Franklin J. Foil

District:

34

REPRESENTATIVE

A B Franklin

District:

54

REPRESENTATIVE

Jerry Gisclair

District:

27

District:

15

REPRESENTATIVE

Frank A. Hoffmann

District:

8

REPRESENTATIVE

Raymond J. Crews

District:

77

REPRESENTATIVE

Mark Wright

District:

86

REPRESENTATIVE

Nicholas Muscarello

District:

56

REPRESENTATIVE

Gregory A. Miller

District:

9

REPRESENTATIVE

Dodie Horton

District:

80

REPRESENTATIVE

Polly Thomas

District:

42

REPRESENTATIVE

John M. Stefanski

District:

49

REPRESENTATIVE

Blake Miguez

District:

36

REPRESENTATIVE

Mark Abraham

District:

39

REPRESENTATIVE

Julie Emerson

District:

51

REPRESENTATIVE

Beryl AmedŽe

District:

43

REPRESENTATIVE

Stuart J. Bishop

District:

35

REPRESENTATIVE

Stephen Dwight

District:

7

REPRESENTATIVE

Larry Bagley

District:

66

REPRESENTATIVE

Rick Edmonds

District:

41

REPRESENTATIVE

Phillip Devillier

District:

89

REPRESENTATIVE

Reid Falconer

District:

64

REPRESENTATIVE

Valarie Hodges

District:

17

REPRESENTATIVE

Marcus L. Hunter

District:

31

REPRESENTATIVE

Nancy Landry

District:

95

REPRESENTATIVE

Sherman Q. Mack

District:

20

REPRESENTATIVE

Steve E. Pylant

District:

1

District:

65

REPRESENTATIVE

Barry Ivey

District:

71

REPRESENTATIVE

J. Rogers Pope

District:

55

REPRESENTATIVE

Jerome Richard

District:

5

REPRESENTATIVE

Alan Seabaugh

District:

47

REPRESENTATIVE

Bob Hensgens

District:

103

REPRESENTATIVE

Raymond E. Garofalo

District:

6

REPRESENTATIVE

Thomas Carmody

District:

84

REPRESENTATIVE

Patrick Connick

District:

33

REPRESENTATIVE

Michael Danahay

District:

82

REPRESENTATIVE

Cameron Henry

District:

24

REPRESENTATIVE

Frank A. Howard

District:

86

District:

93

REPRESENTATIVE

Helena Moreno

District:

45

REPRESENTATIVE

Jean-Paul Coussan

District:

100

REPRESENTATIVE

John H. Bagneris

District:

12

REPRESENTATIVE

Robert E. Shadoin

District:

14

District:

73

REPRESENTATIVE

Stephen E. Pugh

District:

74

REPRESENTATIVE

Scott M. Simon

District:

78

REPRESENTATIVE

Kirk Talbot

District:

98

REPRESENTATIVE

Neil Abramson

District:

37

REPRESENTATIVE

John E. Guinn

District:

32

REPRESENTATIVE

Dorothy Sue Hill

Get Vote Alerts